Haber

Merkez bankasını kapatacağını söyleyen lidere yeterli oy çıkmadı: Arjantin’de seçimler ikinci tura çıktı

Sandıkların yüzde 90’ından fazlasının açıldığı seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Vatan için Birlik(Union por la Patria) ve ayrıca iktidar partisi ” peronist” ittifak adayı mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massaİlk turu yüzde 36,26 oyla önde tamamladı.

Ülkede 13 Ağustos’ta yapılan ön seçimlerde en çok oyu alan aday Özgürlüğün Gelişimi(La Libertad Avanza) parti adayı ve çok sağcı Javier Mileiyüzde 30,20 ile ikinci sırada yer aldı. Değişim İçin BirlikteAna muhalefet ittifakının koalisyon başkan adayı Patricia Bullrich sıralamada yüzde 23,81 ile 3. sırada yer aldı. Kurtuba Valisi, Ülkemiz İçin Yapalım Partisinin adayı Juan Schiarett Sıralamayı yüzde 7,04 ile Sol ve İşçi Cephesi adayı aktivist Myriam Bregman ise yüzde 2,66 ile takip etti. Böylece başkanlık seçimini kazanan aday 19 Kasım’daYapılacak ikinci çeşit seçimiyle bu tespit daha da sıkılaştı.

Fon katılım oranı yüzdesi 74 yaşında sürecin sağlıklı işlediğine dair bilgi paylaşıldı. Arjantin’de seçmenler yeni lider, genel başkan yardımcısı, 24 senatör ve 130 milletvekilini belirlemek için sandık başına gitti.

Ön seçimleri kazanan Javier Milei kimdir?

2 ay önce yapılan ön seçimi kazanan, aşırı sağcı ve popülist görüşleriyle tanınan Milei, Arjantin Merkez Bankası’nın kapatılmasını savunuyor. Ayrıca Milei, iklim değişikliğinin saçmalık olduğunu, insan organlarının satışının yasal olması gerektiğini ve silahların serbest bırakılması gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu