Haber

Borrell İsrail Dışişleri Bakanı ile görüştü: ‘Bir dehşet diğerini haklı çıkarmaz’

DUVAR Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile bir araya geldi. Borrell ve Cohen daha sonra ortak basın toplantısında konuştu.

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği baskına değinen Borrell, AB’nin saldırıyı kınadığını, rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu, İsrail’in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu ifade etti. uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk çerçevesi. Haklarına destek verdiklerini söyledi.

‘HAMAS BAŞKA ŞEY, FİLİSTİN HALKI BAŞKA ŞEY’

“Ancak Hamas Filistinlileri temsil etmiyor. Hamas başka, Filistin halkı başka” diyen Borrell, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öfkenize yenik düşmeyin diye söyleyeyim. Sanırım İsrail’in en yakın dostu size bunu söyleyebilir. Medeni bir toplumu terör örgütünden ayıran şey insan hayatına saygıdır. Bütün insan hayatları aynı değerdedir.”

Josep Borrell, “Bir dehşet diğerini haklı çıkarmaz. Aralarında çocukların da bulunduğu binlerce masum sivil hayatını kaybetti” diyerek, Gazze’de insani mola verilmesi ve yardım için koridorların açılması çağrısını yineledi.

COHEN: SALDIRILARIN VE KÖTÜ DURUMUN SORUMLUSU HAMAS’TIR

Ortak basın toplantısında konuşan Cohen, sadece 7 Ekim’deki saldırılardan değil, Gazze’deki Filistinlilerin kötü koşullarından da Hamas’ın sorumlu olduğunu savundu.

Reuters’in haberine göre Cohen, “Bu dehşetin, 7 Ekim katliamının ve ardından dünyanın ve Gazze halkının yaşadığı acıların tek sorumlusu var: İran’ın desteklediği Hamas.”

BORRELL REHİNLERİN YAKINLARIYLA BULUŞTU

Borrell, ziyareti kapsamında Kassam Tugayları ve diğer Filistinli gruplar tarafından rehin alınanların yakınlarıyla da görüştü. Aileler sevdiklerini kurtarmak için Borrell’den AB’den yardım istedi. Borrell ise İsrail ile Hamas arasında olası bir ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için müzakereleri yürüten Katar Emiri ile bu hafta sonu yapacağı görüşmede rehineler konusunu gündeme getireceğini söyledi. (DIŞ HABER)

marmaraereglisi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu